gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Jak kultura ma wpływ na nasze odbieranie najbardziej nowych technologii? Jak to wpływa na nasze życie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie wygląda coraz bardziej tak samo. Mamy tu na myśli określone sklepy, które są już w sumie w każdym państwie, tak samo zresztą restauracje. Tak działa globalizacja, i choć możemy tego nie preferować, to czasami jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, jakie znamy choć jesteśmy w zupełnie nieznanym miejscu. Mimo tego są pewne różnice, jakie powodują, że każde miejsce na ziemi jest raczej odmienne.


To zachowania kulturowe sprawiają, że tak właśnie jest. Bez względu na to, czy stołujemy się w tych samych miejscach, a może mamy identyczne przyzwyczajenia, jak zakupujemy online, to jednakowoż każdy jest z odmiennej kultury, z innego kraju i rodziny. Mogą się więc określone zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się raczej jedną i ona determinuje nasze zachowanie (http://alterweb.pl/-co-wplywa-na-zachowania-konsumentow). Przykładów można mnożyć, ale najlepiej to widzimy, jak się różnorodnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem. Oczywiście, żadna to zdobycz, ale korzystamy z niej wszyscy, więc powstaje pytanie, czy wszędzie memy wyglądają identycznie?
komputer
Napisał: Highways Agency
Na podstawie: http://www.flickr.com


Oczywiście, iż nie, bo z jednej strony każdy doskonale wie co to jest mem, ale czy w każdym miejscu świata wygląda tak inaczej. Otóż nie, i tu właściwie widać, jak konkretne wzorce kulturowe mają na nas wpływ, czasem są one bardziej wspólne, lecz zdarzają się i bardziej odmienne (http://alterweb.pl/-dlaczego-memy-sa-tak-wazne-w-marketingu). Świetnie to też widać pod kątem wyboru nowych technologii, bo w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w kolejnym popularne są komputery Apple. Identycznie w niektórych środowiskach darmowe systemy operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w kolejnym ciężko sobie wyobrazić, by nie płacić za taki system.


Każdy więc działa troszkę odmiennie, lecz nikt do końca nie może powiedzieć, że robi to samemu, bez wpływu innych, bo zawsze wpływają na nas wspomniane wcześniej wzorce kulturowe. Dzięki temu jesteśmy przywiązani do konkretnych działań i czujemy się bezpieczniej, zdarza się jednakże, iż trochę jest nam zbyt ciasno w tym gorsecie kulturowym (sprawdź portal alterWEB). W zależności od tego, w jakiego rodzaju środowisku funkcjonujemy może być prościej lub trudniej się z niego wydostać, by działać trochę inaczej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:13:47
Tagi: komputer, kultura, wzorce kulturowe