gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Jakie istnieją rodzaje domen oraz czym się one różnią?

Aktualnie internet dla większości ludzi wydaje się być niezastąpionym instrumentem. Może zostać wykorzystywany do przesyłania różnego typu danych, gwarantuje pracę oraz rozrywkę.


Istniejąca w nim struktura WWW posiada między innymi miliardy witryn internetowych, które posiadają swoje adresy.


Po jego wpisaniu widzimy stworzoną przez właściciela treść, która mogłaby dotyczyć naprawdę dowolnej problematyki. Wymieniony adres to domena, którą bez żadnego kłopotu można by kupić przez internet. Składa się ona z nazwy domeny oraz zakończenia. Mogłaby być ona krajowa (".pl" czy ".de"), lokalna (".warszawa.pl", ".wroclaw.pl" czy też "mazury.pl" lub "slask.pl"), generyczne (".org" czy ".com") i sponsorowane (".gov" czy ".aero"). Wymienione przykłady to domeny pierwszego stopnia, czyli TLD (top level domain). Nie wszystkie rodzaje domen są do nabycia przez osoby indywidualne, jednak te zastrzeżone to zaledwie ułamek wszystkich. Możliwe jest poza tym zakupienie domeny drugiego stopnia, np. ".com.pl", ".net.pl".


klimatyzatory, klimatyzator naścienny
Patrząc od strony klienta, interesujące mogłyby być co poniektóre tego typu domeny o końcówce szkola.pl czy też sklep.pl. Ponadto istnieją także domeny IDN, zatem tego typu, które mogą posiadać nasze znaki diakrytyczne, przykładowo "śląsk.pl" czy "gżegżółka.pl". Istotny jest fakt, że poszczególne domeny różnią się zasadą publikowania informacji abonenta czy terminem odnowienia po ukończeniu opłaconego czasu abonamentowego (najczęściej jest to 1 rok). Co poniektóre z nich można by kupić tylko jeżeli spełnia się określone kryteria, np. domenę ".eu" mogliby nabyć jedynie obywatele Unii Europejskiej, ".gov" instytucje rządowe, a ".aero" - firmy i organizacje funkcjonujące w dziedzinie samolotowej.


Domeny, czy też raczej ich rozszerzenia, odróżniają się także opłatą za ich zakup oraz przedłużenie. Różnice potrafią być niezwykle olbrzymie, z tego też powodu przed kupnem domeny warto się dobrze namyślić. Jej zakup może być czasem niezwykle intratną inwestycją.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-08 12:48:25
Tagi: części, właściciel, internetowy