gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

W jaki sposób powinno się skutecznie zmniejszać temperaturę nagrzewających się podzespołów?

Każdy element oraz część komputera podczas nieustannej pracy generuje ciepło, wskutek przepływu przez nie prądu elektrycznego. Szczególnie narażony na bardzo duże temperatury jest procesor nagrzewający się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu również wspomnieć o innych podzespołach takich jak karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery
Napisał: Dafydd Vaughan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na rynku obecnie jest bardzo dużo rodzajów układów chłodzących, są to chociażby układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest poprzez krążącą wodę o niższej temperaturze niż sam element chłodzony, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych (kliknij po więcej info). W przypadku bardzo efektywnych i szybkich procesorów wielordzeniowych nie możemy zapomnieć o równie wydajnym chłodzeniu, to samo tyczy się ponadto kart graficznych które posiadają dość podobny układ, który nagrzewa się w również dużym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Rozpatrując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku musimy zdecydować się na ten, który będzie dostosowany do podzespołów które mamy zainstalowane w komputerze ale również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążać naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie cieczą wykazuje dużą efektywność oraz spore obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie dosyć kosztowane. Świetnym przykładem dla dla procesorów z średniej półki jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio odprowadza ciepło z elementów płyty głównej i połączony jest z wentylatorem. Nie można tu zapomnieć o stosowaniu pasty termoprzewodzącej, którą należy nałożyć w małej ilości na górną część procesora (mselektronik.pl/contacts/). Chłodzenie wodą jak i powietrzem możemy używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej bardzo dużej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się także na dość radykalny krok, a mianowicie zwiększanie taktowania zegara procesora a co za tym idzie zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się także temperatura.

praca z laptopem
Napisał: Libertic
Na podstawie: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko decyduje się na zakup nowego niesamowicie wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, powinien przede wszystkim zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się zmniejsza się wydajność tych poszczególnych elementów a co za tym idzie całego komputera. Podliczając koszty zakupu nie możemy pomijać w tym przypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie jest to już istotne czy będzie to standardowy wentylator zintegrowany z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:22:31
Tagi: wentylatory, komputery, karty graficzne, temperatury