gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Smacznie, zdrowo, tanio! Czy pieczenie chleba w domku się opłaca?

Przeciętny Polak zjadł w przeszłym roku 52 kilogramy pieczywa. Tak przynajmniej wypływa z informacji Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej. To o 27,3 kg mniej aniżeli w 2014 r! Dlaczego spożywamy coraz mniej pieczywa? specjaliści doszukują się różnych przyczyn – bo jest zbyt drogi, poniektórzy sądzą, że tuczy oraz na nieszczęście, spada jego jakość.


Zbrojny w tę wiedzę wpadłem na pomysł ośmielenia Was do wypiekania pieczywa we własnym zakresie. Przede wszystkim sprawdzę, czy pieczenia pieczywa w domu się opłaca?


kosze na odpady
Napisał: Daniel Lobo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pieczenie pieczywa w domowych warunkach na pewno ma swe zalety. Uwierzcie mi, jak już woń rozejdzie się po mieszkanku i uszczkniecie kromki z chrupiącą skórką – inny chleb nie będzie Wam tak smakować. Podzielę się z Wami moim przetestowanym przepisem na bochenek razowy - łącze. Rzecz jasna możecie śmiało upiec wypiek innego typu, jednakże mi akurat ten wariant w najwyższym stopniu smakuje. Przyszykujcie robot do wypieku pieczywa. Współcześnie są one ogólnodostępne jak także części do wypiekaczy do chleba. W pierwszej kolejności należy wykonać zakwas. W tym celu w słoiku albo misce bełcemy pół szklanki mąki żytniej razowej i 100 ml ciepłej wody. Powinna nam powstać konsystencja śmietany. Naczynie zakrywamy, lecz niezbyt szczelnie, żeby powietrze dochodziło i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 dni. Każdego dnia dorzucamy do zakwasu 2 łyżki mąki po czym bełcemy.


W ostatnim dniu na zakwasie pokażą się pęcherzyki powietrza – to znak, że jest skończony.


Nie troskajmy się o części do automatu, w sklepach dostępne są nawet części do sterylizatorów butelek - częściom do sterylizatorów butelek.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:25:31
Tagi: dom, części, domu, specjaliści