gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Jakie stosuje się obecnie rodzaje telekomunikacji i dlaczego są one lepsze od telefonów?

Ludzie mają możliwość porozumiewać się ze sobą na wiele różnych sposobów. Jednym z nich może być wykorzystywana od kilkudziesięciu lat komunikacja radiowa, która wykorzystywana jest do dzisiaj przez np.
IT
Napisał: Kris Duda
Na podstawie: http://www.flickr.com


różne służby mundurowe bądź lecznicze.


Dla niektórych osób radiokomunikacja to hobby, które może być połączone z ich pracą zarobkową. Jest to jednak niezwykle rozbudowana dziedzina, którą można by rozdzielić na parę podstawowych działów. Do pierwszego z nich można zaliczyć przyrządy, których mają prawo używać osoby prywatne (bez wyrabiania jakichkolwiek zezwoleń) urządzenia PMR czy niezwykle znane CB radia. Telefony PMR zezwalają na odbywanie połączeń w zasięgu ok. 1 km. Radia CB z kolei to prawie obowiązkowe oprzyrządowanie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w ciągu jedynie kilku dni. Innym sektorem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która działa na analogicznej zasadzie co radia CB, jednak dostęp do wykorzystywanych w tamtym miejscu fal radiowych wymaga wyrabiania licencji i zdania stosownego testu. Dla oddanego krótkofalowca największą radością jest prowadzenie pomyślnej rozmowy na naprawdę duże odległości, przykładowo Europa-USA.


Trzecim wariantem jest łączność specjalistyczna, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, przykładowo pogotowie, straż pożarną czy też wiele innych.
Radiokomunikacja profesjonalna jest o tyle lepsza od przykładowo telefonii komórkowej, że nie ma tutaj opłat nawiązywania połączenia, ani nawet samej rozmowy. Zdecydowana większość służb wykorzystuje pasma UKF. Odległości między stacjami bazowymi a samochodami np. policji czy pogotowia wynoszą około 50km.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:30:37
Tagi: WD, telefon, dostęp, budowa