gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – co trzeba z nim zrobić?

Elektrośmieci, czyli niesprawny już sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do zwykłego pojemnika na śmieci. Utylizacja odpadów tego rodzaju musi być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się zużytej lodówki, zużytych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które już nie świecą?


Na terenie naszego kraju od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mamy obowiązek oddać do punktu skupu, w którym gromadzi się tego rodzaju odpady. Odebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego typu odpadów - utylizuj sprzęt AGD. Tego rodzaju odpady obfitują między innymi w ołów, kadm i rtęć. Wymienione substancje są naprawdę groźne, dlatego elektrośmieci nie mogą trafiać na zwykłe wysypisko śmieci. Dobrze jest pamiętać, że mogą one zostać ponownie wykorzystane, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt medyczny- www.znam.swidnica.pl/ elektryczny i elektroniczny oddawany był we wskazane miejsce recyklingu lub utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Na podstawie: pixabay.com


Nieużywane już meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Gdzie jednak je wyrzucić? Kupując nową kuchenkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy , te których się pozbywamy oddać do sklepu lub punktu, w którym dokonuje się ich naprawy. Na ogół niektóre gminy raz do roku czy raz na pół roku prowadzoną zbiórki takiego niedziałającego już sprzętu RTV i AGD - poznaj firmę Utylnia . W ramach prowadzonych zbiórek można oddać również zużyte opony do samochodu lub motocykla i akumulatory. To bardzo duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą troszczyć się o środowisko naturalne.

Natomiast w innych gminach w punktach największego ruchu mieszkańców umieszczane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niedziałające już baterie i świetlówki. Wymienione działania mają przed sobą określony cel: dbałość o środowisko, które nas otacza. Wiedzieć powinno się, że za wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych pojemników, w których gromadzimy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest naprawdę dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie warto więc ich wyrzucać do normalnych śmieci również ze względów finansowych. Taka grzywna może bowiem negatywnie odbić się na kondycji naszego portfela.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:23:34
Tagi: recykling, Utylizacja, środowisko naturalne