gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Znaczenie dysku twardego dla komputera - pogłęb swoją wiedzę o informatyce

Komputer w dzisiejszych czasach to narzędzie tak rozpowszechnione jak sto lat temu wieczne pióro - przyrząd współcześnie już praktycznie w zaniku. Nie wiemy jakich narzędzi będziemy uniwersalnie używać w kolejnym wieku. Wiadomo jednakże, iż wymagania wobec tych narzędzi rosną. Lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na efektywne komputery niezmiernie prędko przetwarzające dane, co w znaczący sposób oddziałuje na komfort pracy.


Pewnym z w najwyższym stopniu ważnych jest dysk komputera - narzędzie w którym zapisane są wszystkie informacje, razem z systemem operacyjnym. Współcześnie mamy do dyspozycji 2 odmiany tego rodzaju przyrządów: starszy HDD jak też nowsze dyski SSD. Oba rozwiązania mają swoje niedociągnięcia oraz zalety. Musimy więc wiedzieć do czego potrzebny nam jest ten dysk.
dysk twardy
Napisał: WD
Na podstawie: WD


Jeśli zależy nam na znacznej pojemności, wiemy że będziemy przechowywać duże pliki, najodpowiedniej byłoby postawić na HDD. Z kolei jeśli pojemność dysku ma dla nas mniejsze znaczenie, warto rozważyć kupno najnowszych technologii. Dyski SSD wyróżniają się małymi rozmiarami oraz dużą prędkością pracy a także dużo większą wytrzymałością na uszkodzenia fizyczne. Niestety, także mniejszą pojemnością. Jednakże współcześnie w biurowych zastosowaniach ilość miejsca na dysku komputera na jakim pracujemy ma coraz mniejsze przesłanie, albowiem większość danych przechowujemy i tak na serwerach daleko od naszego biureczka.

Naturalnie nawet jeśli założymy, iż nie chcemy trzymać informacji w tzw. chmurze obliczeniowej można zastosować podejście hybrydowe, to znaczy dyski SDD wykorzystać jako miejsce gdzie będzie zainstalowany system operacyjny a także inne potrzebne oprogramowanie. Z kolei efekty naszej pracy można gromadzić na dysku zewnętrznym talerzowym podłączonym do laptopa z pomocą kabla USB. Dyski SDD sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczna jest cicha praca i nieduże rozmiary.


Nadmieniono w tym artykule o serwerach. Tajemnicze to słowo znaczy narzędzie o dużej pojemności do jakiego podłączone są na ogół zdalnie inne komputery. Do sprawnego działania takich urządzeń nieodzowne jest specjalistyczne oprogramowanie. Jednakowo jak w domowym komputerze mamy do wyboru oprogramowanie oparte na środowisku Windows oraz Linux. Należy przyznać, iż oprogramowanie typu Linux Server jest zdecydowanie bardziej popularne przez wzgląd na jego większą uniwersalność a także zdecydowanie większe bezpieczeństwo.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:18:28
Tagi: komputer, system operacyjny, Urządzenia