gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Co to jest termopara? Do czego stosuje się takie urządzenia? Jakie rozróżniamy ich typy?

W powszechnym użyciu znajduje się bardzo dużo zaawansowanych urządzeń, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zasad chemii oraz fizyki, przez co czasami są to rzeczy dość trudne do zrozumienia.


termopara typu j
Napisał: wiktor jedrzejczak
Na podstawie: http://www.flickr.com


Co może być tego przykładem?
Dobry przykład to termopara, nazywana czasem termoogniwem, do jakiego działania wykorzystywana jest teoria Seebecka. Jest to zjawisko termoelektryczne, jakie dzieje się na styku dwóch części wykonanych z różnych metali, gdy te mają inne temperatury. Właśnie to zjawisko wykorzystuje się w przypadku termopary do mierzenia temperatur. Czasem także urządzenie to służy do dostarczania prądu o bardzo niskim napięciu. Są różne typu takich urządzeń, przykładowo termopara typu k, jakiej używa się w zakresie temperatury od - dwieście stopni do tysiąc dwieście.


termopara typu k
Napisał: Joe Miserendino
Na podstawie: http://www.flickr.com


Również do tej samej grupy - I zalicza się termopara > jumo.pl/produkty/temperatura/2890/termopary.html typu J, jaka natomiast jest używana często w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. rozpiętość temperatury w przypadku termopary J jest trochę mniejszy oraz wynosi od minus 40 do 750 stopni. Tego typu urządzenia dzielimy na trzy grupy, z czego trzecia ma najwyższy zakres temperatur, do 2200 stopni. Są to urządzenia wolframowo-renowe. Tego typu urządzenia służą do lokalnego pomiaru temperatur. Nie muszą mieć one żadnego dodatkowego zasilania.


Ogromną ich zaletą jest bardzo duży zakres jeśli chodzi o temperatury, co jest widoczne już chociażby na podstawie takich dwóch powyższych rodzajów urządzeń. Do tego mało skomplikowana budowa oraz duża niezawodność powodują, że urządzenia takie są chętnie wykorzystywane w wielu sytuacjach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 14:48:45
Tagi: prąd, budowa, sprzęty, działanie