gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Jak urządzenia chronione są przed zbyt dużym napięciem prądu? Czego używa się do zabezpieczenia sieci wysokiego napięcia przed wyładowaniami?

prąd jest niesamowicie pomocnym typem energii. To za jego sprawą działają urządzenia. Jednak tak samo jak wielka i pożyteczna jest jego siła, tak samo zdarza się czasem wymykać spod kontroli.


Pelelectric
Napisał: Microsiervos Geek Crew
Na podstawie: http://www.flickr.com


warystory
Napisał: Josep Bracons
Na podstawie: http://www.flickr.com
W takim wypadku mamy do czynienia z przepięciami. Jednak urządzenia są robione tak, żeby tego typu sytuacje nie były problemem.


W urządzeniach montuje się warystory. Są one dobrym zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem prądu. Dzięki nim, w sytuacji kiedy tej energii jest za dużo i jest w stanie uszkodzić sprzęt, taki warystor działa jak bezpiecznik. Dzięki temu wiele urządzeń domowych nie psuje się w skutek zmiany zasilania.


Potężną dawką energii elektrycznej są także błyskawice. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z niekontrolowaną siłą takich wyładowań. Z tej przyczyny właśnie przykładowo linie wysokiego napięcia posiadają ograniczniki przepięć, pelelectric.pl tak zwane odgromniki. Jednak na skutek tego, że są to urządzenia dosyć kosztowne, to montowane są tylko w miejscach raczej strategicznych. Chodzi przykładowo o transformatory. Jednym z rodzajów ogranicznika przepięć jest typ odcinający, jaki na pewno dobrze poradzi sobie z wyładowaniem pioruna. Ma on dość prostą budowę oraz jest niezawodny. Z kolei sporą wadą może być duży wpływ czynników pogodowych na takie urządzenie.


Iskiernik, to znaczy jedna z najważniejszych części takiego urządzenia, nie jest szczelnie zamknięta, co powoduje znacznie szybsze zużycie. Co na pewno nie jest wskazane.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 10:17:03
Tagi: zabezpieczenie, czas, prąd