gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Jakie zadania pełni oświetlenie awaryjne w różnych obiektach i budynkach, w jaki sposób należy je projektować

O tym, jak istotną rolę spełnia światło w codziennym życiu najczęściej się przekonujemy, jak go braknie. Lecz o ile wyłączenie prądu jak siedzi się w domu może co najwyżej spowodować konieczność zapalenia jakiejś świeczki, to mogą się zdarzyć sytuacje, gdy jego brak stanowi duże zagrożenie.
Tak na przykład się dzieje, kiedy z powodu pożaru czy jakiegoś innego zdarzenia należy szybko wyprowadzić ludzi z budynku, a zostało odcięte zasilanie. Po ciemku mogłoby dość do rozmaitych wypadków czy zaginięć, a to zakończyć by się mogło nawet jakąś tragedią. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednie oznaczenie dróg ewakuacji i stref niebezpiecznych na wypadek braku prądu. Najczęściej stosuje się do tego zasilanie awaryjne, znane też po niemiecku jako notlicht - fluchtwegbeleuchtung.


Komputery z serii VAIO E 11
Napisał: Sony
Na podstawie: Sony


przestrzeń kosmiczna
Napisał: JOHN LLOYD
Na podstawie: http://www.flickr.com


Podstawową rolą takiego zasilania będzie doświetlenie miejsc na wypadek odcięcia prądu w budynku i tym samym umożliwienie możliwość orientacji w środku. Przepisy bardzo dokładnie określają parametry, jakie musi tego typu fluchtwegbeleuchtung spełniać, i podczas projektowania instalacji należy się ich trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie takiego projektu we współpracy z osobami zajmującymi się ochroną przeciwpożarową, ponieważ takie zasilanie stanowi ważny element bezpieczeństwa także w tej kwestii. Aktualnie w ofercie można znaleźć bardzo dużo modułów i opraw służących do takich celów - więcej o notlicht.
Posiadają one odpowiednią konstrukcję i spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, z tego też powodu używać ich można w wielu różnych miejscach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-14 09:35:42
Tagi: oświetlenie, dom, pracy, rozwiązanie