gelaskins-polska.pl

dla lepszych rozwiązań

Co to jest potencjometr i jaka jest jego zasada funkcjonowania? Jakie są rodzaje potencjometrów?

Potencjometr to rezystor zmienny, jego wartość możemy zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej części elementu oporowego, trzecie natomiast podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się ścieżką oporową. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulacji potencjału.

Potencjometry można produkować w różnorodnych wykonaniach, ważne jest przyszłe zastosowanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, na przykład na płycie czołowej. Trzeba go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Niekiedy montuje się go trochę inaczej, kątowo na płytce, a jedynie oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, ma również oś, jaka ruchem obrotowym może przesuwać ślizgacz. Jeżeli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest pod postacią linii prostej.http://mselektronik.pl/potencjometry-i-pokretla/potencjometry-osiowe.html
Napisał: mangtronix
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, prostszych zastosowań warto wykorzystywać tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające muszą mieć cermet, który przewodzi tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to rodzaj potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Pierwszym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej dokładne ustawienie. Kolejny z nich - jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma sporą rozdzielczość i spory czas życia, może być stosowany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami projektowane są z węglową lub cermetową ścieżką oporową.

Bardzo często są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie mają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, określa się im również skromniejsze wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, bardzo często jedynie dwieście obrotów. Bierze się to z tego, iż ma miejsce bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w miejscu styku, dlatego żeby móc mieć wysoką stabilność. Trymery występują w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś która przesuwa ślizgacz, zaś drugi posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się za pomocą ślimaka. Jak więc widać, by nabyć odpowiedni potencjometr dla naszych potrzeb trzeba się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Jak wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi okres czasu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-27 12:29:42
Tagi: materiał, czujnik, nakrętka,